Ses dalgaları hareket eden bir hedefe çarptığında, geri yansıyan ses dalgalarının frekansı hareket eden hedefin hızı ve yönüyle orantılı olarak değişime uğrar. Bu durum Doppler değişimi olarak bilinir. Frekans değişiminin yönü ve büyüklüğü, hedefin göreceli hareketine bağlı olduğundan, Doppler damar içindeki kan akımını değerlendirmede kullanılabilir.

Kan akımlarının renkli olarak gösterilerek yapılan değerlendirme Renkli Doppler olarak adlandırılır. Renkli Doppler değerlendirmede kırmızı ve mavi renkler kullanılarak akımın yönü ve hızı değerlendirilir.

Bebekte en sık göbek kordonundaki atardamar değerlendirilir. Ayrıca, durum göre orta beyin dmararı (orta serebral arter) ve göbek toplardamarını kalbe bağlayan kısım (duktus venozus) değerlendirilir. Bu damarlar en sık fetal büyüme kısıtlılığı olarak tanımlanan bebeğin anne karnında kilo alımı ile ilgili sorunda değerlendirilir.

Fetusun sağlık durumu ve doğum zamanının belirlenmesinde kullanılır. Doppler değerlendirmesinin kullanıldığı bebeğe ait diğer kan uyuşmazlığı ve tek yumurta ikizlerinin takibidir.

Doppler ayrıca annenin rahim damarlarındaki kan akımının değerlendirmesinde de kullanılır. Annenin rahim damarlarındaki kan akımı kullanılarak gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) riski öngörülmeye çalışılır. Riskli olgulara aspirin (150 mg/gün) başlanarak risk azaltılmaya çalışılır.